Dansk
English
Deutsch

Hæderstegn til Jørgen Pedersen

Det var en stolt og bevæget Jørgen Pedersen, der i dag på Dansk Sejlunions generalforsamling i Odense modtog “Dansk Sejlunions Ærestegn”.

Ærestegnet tildeles normalt for en top sejlsports præstation. Dagens tildeling til Jørgen var således speciel og blev begrundet i en helt unik præstation indenfor foreningsarbejde i klubregi. Bag dette ligger, at Jørgen siden 1957 har været kasserer i bestyrelsesregi eller de senere år bogholder i Thisted Sejlklub. Jørgen har således i 66 år sørget for opkrævning af kontingent, betaling af regninger, udarbejdelse af regnskaber og øvrigt forefaldende arbejde i relation til klubbens økonomi. Ved aflæggelsen af 2022-regnskabet har Jørgen valgt at takke af på posten.

Ærestegnet er den højeste anerkendelse i Dansk Sejlunions regi, og kun få klubfolk har modtaget det gennem tiderne.

Vi ønsker Jørgen stort tillykke med den flotte og velfortjente hæder.

pbv

Simon Kristensen


Sponsor 2024