Dansk
English
Deutsch

Sejlerskolen – køb af Folkebåd

Philip og Olav, der er ansvarlige for sejlerskolen, har gennem længere tid ytret ønske omkring en egnet båd i sejlklubsregi til sejlerskolen.

I den forgange sæson har de benyttet klubbens J 70 både, som er gode i stille vejr, men giver udfordringer, når det lufter lidt.

Bestyrelsen har drøftet deres forespørgsel, og det er besluttet af indkøbe en Folkebåd til max. ca kr. 50.000 til formålet.

I sæsonen 2022 har 6-8 personer deltaget på sejlerskolen – med et kontingent på kr. 850, samt en planlagt forhøjelse med sandsynligvis kr. 1.000 for brug af båden, er der et tilbageløb på investeringen på ca 6 år, hvis vi budgetterer med kr. 5.000 i årlige driftsomkostninger og ingen scrapværdi på båden og uden indregning af salgssum fra vores gamle Folekebåd Swallow.


Sponsor 2024